POMYSŁ NA WYKOŃCZENIE WNĘTRZA – ŚCIANY Z KORKA
- Szczegóły
Korek to rodzaj drewna pozyskiwanego z kory dębu korkowego rosnącego głównie na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej. Kora ta ma wysoką zdolność regeneracji, dlatego gdy drzewo skończy 25 lat, można zdejmować z niego korę regularnie nawet co dekadę. Materiał ten wyróżnia się lekkością, elastycznością, niepalnością, a po odpowiedniej obróbce staje się również niezwykle wytrzymały na wszelkie uszkodzenia. Wykorzystywany jest przede wszystkim w zatyczkach do butelek z winem, ale można z niego wyrabiać również m.in. torebki, biżuterię, meble, a także używać do wykończenia podłóg oraz ścian.
Korkowe ściany
Bardzo interesującym rozwiązaniem jest wybór naturalnych okładzin korkowych na ściany, ponieważ cechują się one oryginalnym wyglądem, a poza tym są ekologiczne i w odróżnieniu od materiałów syntetycznych nie emitują żadnych trujących związków. Korek naścienny dostępny jest w wielu deseniach, może mieć wygląd klasyczny lub być fornirowany albo barwiony, co pozwala na łatwe dopasowanie go do wystroju całości wnętrza.
Okładziny korkowe poza niepowtarzalnym wyglądem wyróżniają się również wieloletnią trwałością, sprężystością, a także odpornością na wilgoć i zagrzybienie czy pleśń. Jeśli korek zostanie odpowiednio zaimpregnowany, to można zastosować go nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.
Poza tym korkowe ściany cechują się wysoką izolacyjnością cieplną, podobną do tej, jaką mają wełna mineralna czy styropian, a także akustyczną, dzięki czemu znakomicie wyciszają wnętrza znajdujące się np. niedaleko ruchliwych ulic.
Również czyszczenie elementów korkowych nie jest kłopotliwe, ponieważ dzięki właściwościom antystatycznym nie kurzą się one zbyt mocno, a w razie zabrudzeń wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.